FONTOS Jön a nagy visszatelepítés: ez lehet a jövő gazdaságainak egyik legmeghatározóbb trendje
Hiába a pesszimista várakozások, mindenkit meglepett a brit infláció

Hiába a pesszimista várakozások, mindenkit meglepett a brit infláció

3,5 százalékra gyorsult az infláció éves alapon az Egyesült Királyságban - számolt be róla a CNBC. A fogyasztói árak növekedési üteme felülmúlta a piaci várakozásokat, legnagyobb részt ugyanakkor egyszeri gazdasági hatásoknak (áprilisi társasági adóemelés és az államilag szabályozott energiaárak növekedése) köszönhető. A szolgáltatószektor inflációjának csökkenése és a bérnövekedéssel kapcsolatos várakozások lassulása további kamatcsökkentéseket tehet lehetővé a közeljövőben, bár a külkereskedelmi bizonytalanság egyelőre inkább óvatosságra ad okot.

Brüsszel figyelmeztet: a magyar gazdaság veszélyes fordulóponthoz érkezett

Brüsszel figyelmeztet: a magyar gazdaság veszélyes fordulóponthoz érkezett

A magas költségvetési hiány, a ragadós infláció, a külső egyensúly törékenysége, a lakáspiaci túlfűtöttség, a pénzügyi szektor kitettsége és a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága – többek között ezekre a problémákra figyelmeztet az Európai Bizottság egy új jelentése a magyar gazdaságra leselkedő kockázatokat sorolva. A dokumentum szerint bár rövid távon óvatos növekedés várható, a strukturális kockázatok középtávon súlyosan veszélyeztethetik az adósságpálya fenntarthatóságát és a versenyképességet. A jelentés különösen aggasztónak tartja a költségvetési helyzetet, valamint a monetáris politika transzmissziós csatornáinak torzulását. Brüsszel egyre sürgetőbbnek látja a célzott reformok végrehajtását.

Csikorognak a fogaskerekek, idén is lassan nőhet a magyar gazdaság

Csikorognak a fogaskerekek, idén is lassan nőhet a magyar gazdaság

A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – derült ki a CIB Bank legfrissebb makrogazdasági előrejelzéséből. Utóbbi azt jelenti, hogy a korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP. Trippon Mariann, a bank vezető közgazdásza úgy véli, hogy az MNB-nek változatlanul szűk a mozgástere: a jegybank az előttünk álló hónapokban várhatóan nem változtat az alapkamaton, miközben a forint euróval szembeni árfolyama tartósan a 400-as szint felett marad.

A Nasdaq húzta Amerikát

A Nasdaq húzta Amerikát

Komoly csapkodást láthatunk mostanában a világ tőzsdéin, elsősorban az amerikai vámokkal kapcsolatos bejelentések és az inflációs adatok befolyásolják a hangulatot. Ma fontos makrogazdasági eseményre nem igazán lehet számítani, a piac szereplők már a holnapi euróövezeti és amerikai inflációs közlésekre várnak, de még Jerome Powell, az amerikai jegybank elnöke is beszédet mond holnap, ami fontos lehet a monetáris politika kilátásait illetően. Ami pedig a konkrét mai elmozdulásokat illeti, Ázsiában kifejezetten jó hangulatú kereskedést láthattunk, Európában azonban a kezdeti iránykeresést lefordulás követte a tőzsdéken, míg Amerikában a Nasdaq vezetésével többnyire emelkedést láthattunk.

A magyar tőzsde jócskán felülteljesített szerdán, elsősorban a Magyar Telekomnak köszönhetően, amely reggel a  vártnál erősebb első negyedéves számokat közölt. A BUX után az OTP is új történelmi csúcson zárt.

Matolcsy György: Az infláció közellenség

Matolcsy György: Az infláció közellenség

Podcastsorozatban meséli el jegybankelnöki és miniszteri szemszögből az elmúlt 12-15 év magyar gazdasági fejlődését Matolcsy György korábbi MNB-elnök.

Áprilisban is zsugorodott a munkaerőpiac az Egyesült Királyságban

Áprilisban is zsugorodott a munkaerőpiac az Egyesült Királyságban

Áprilisban 33 000 fővel csökkent az alkalmazottak száma az Egyesült Királyságban – számolt be a Bloomberg. A háttérben a korábbi bér- és adóemelések, illetve az USA-val szembeni kereskedelmi háború áll. A munkaerőpiac hűlése csökkenti az inflációs kockázatokat és növeli a Bank of England (BOE) mozgásterét, az óvatos monetáris politika fenntartását azonban továbbra is több kockázati tényező indokolja.

Lassult az orosz GDP-növekedés

Lassult az orosz GDP-növekedés

Az orosz hazai össztermék (GDP) növekedése 2 százalékra lassult az idei első negyedévében éves szinten, miután a tavalyi első negyedévben még 5,4 százalékos bővülést mértek - áll az orosz központi bank hétfőn ismertetett jelentésében.

Fontos kijelentést tett Varga Mihály az inflációval kapcsolatban

Fontos kijelentést tett Varga Mihály az inflációval kapcsolatban

A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett – jelentette ki Varga Mihály, aki részt vett a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) májusi ülésén, Bázelben. Erről az MNB küldött közleményt.

Betonfalba ütközött a forint

Betonfalba ütközött a forint

Péntek reggel megérkezett a magyar inflációs statisztika, ami meg is mozgatta a forint árfolyamát. Az addigi forintgyengülő trendnek gyorsan vége lett, és az euróval szembeni jegyzések visszatértek a 405-ös szint közelébe, majd délután a 404-es betonfalként működő támaszt is tesztelte az árfolyam.

Meglepő bejelentés a Fed-től: Trump fenyegetése után megszólalt a kormányzó

Meglepő bejelentés a Fed-től: Trump fenyegetése után megszólalt a kormányzó

Christopher Waller, a Federal Reserve döntéshozója szerint a jegybank jelenlegi irányítási struktúrája, amelyben a tagok nem bocsáthatók el szakpolitikai nézeteltérések miatt, kiállta az idő próbáját és megőrzésre érdemes. Ezzel egyértelműen Donald Trump amerikai elnöknek üzent, aki többször is nyilvánosan beszélt arról, hogy legszívesebben kirúgná a Fed-elnök Jerome Powellt. Sőt, az államfő arról is beszélt, hogy maga irányítani a jegybankot.

Ma hoz döntést az amerikai jegybank, emelkednek a kötvényhozamok

Ma hoz döntést az amerikai jegybank, emelkednek a kötvényhozamok

Emelkednek az amerikai kötvényhozamok a Fed ma esti kamatdöntése előtt, mivel a befektetők elkezdték azt árazni, hogy lassabb lesz a lazítás üteme a korábban vártnál. Trump áprilisi vámbejelentései óta ez lesz az első kamatdöntő ülés, így a piac árgus szemekkel figyeli majd az USA jegybankelnökének nyilatkozatát az események értelmezéséről.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Devizahiteles ügy: az Európai Bíróság ítélete önmagáért beszél
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.