A Bank of Japan (BOJ) nehéz helyzetbe került a kamatemelési ciklus folytatását illetően, miután Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései szűkítették a mozgásterét a még mindig alacsony kamatlábak további emelésére. A jegybank pénteken végül nem változtatott az alapkamaton - számolt be a Reuters.
Az amerikai pénzügyminiszter szerint a kötvénypiac jelzése alapján a Fednek kamatot kellene csökkentenie, mivel a kétéves államkötvények hozama már a jegybanki alapkamat alatt van.
A forint a dollárral szemben több mint egy egységgel gyengült kedden, az euróval szemben azonban a hétfő esti szintje körül mozog. Az euró is gyengült a dollárral szemben, a keresztárfolyam 1,137.
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
Donald Trump második elnöki ciklusának első száz napja példátlan bizonytalanságot hozott az Európai Unió számára, különösen a kereskedelempolitika és az ukrajnai háború ügyében. Az amerikai vámintézkedések és az ukrán támogatás jövője miatt érdemben romlanak az európai gazdasági kilátások. Brüsszel igyekszik alkalmazkodni a változó viszonyokhoz, de egyre sürgetőbb kérdés, hogy Európa önállóan is képes lesz-e stratégiai stabilitást biztosítani – mondta el Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője a CNBC-nek adott interjújában.
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. Bár a monetáris tanács a várakozásokkal teljesen egybeeső döntést hozott, valószínűleg mégsem volt izgalommentes, hiszen egy igen zűrzavaros áprilist kellett végigrágni hozzá. Varga Mihály a kamatdöntés hátterét értékelve elmondta, hogy a magyar gazdaságban a növekedési és az inflációs bizonytalanságok is növekedtek, és továbbra is fontos a pénzügyi stabilitás fenntartása. Az infláció 4% körüli szintre süllyedhet az árrésstop és a nyersanyagárak csökkenésének hatására.
A jegybank megítélése szerint a vámháború az USA-ban és Európában ellentétes hatásokkal járhat, miközben az inflációs pályát övező bizonytalanság nagyobb lett. A jegybank a nagy változások közepette, továbbra is az óvatos és türelmes monetáris politika mellett teszi le a voksát. Az alábbiakban a teljes közleményt közöljük, a kiemelések tőlünk származnak.
Mai kamatdöntő ülésén változatlanul, 6,5%-on hagyta az irányadó rátát a Magyar Nemzeti Bank. Bár a monetáris tanács a várakozásokkal teljesen egybeeső döntést hozott, valószínűleg mégsem volt izgalommentes, hiszen egy igen zűrzavaros áprilist kellett végigrágni hozzá. Éppen ezért érdekes lesz majd a jegybanki helyzetértékelés és előremutató kommunikáció.
Az euróövezeti fogyasztók inflációs várakozásai egyéves csúcs közelébe emelkedtek márciusban, miközben az Európai Központi Bank további kamatcsökkentéseket fontolgat – írta meg a Bloomberg.
A globális pénzügyi világ reflektorfényében: 2025. április 29-én a Portfolio Signature Online Klub keretében neves szakértők elemzik a jegybanki politikák hatásait a befektetésekre. Az online esemény egyedülálló lehetőséget kínál a Portfolio Signature PRO előfizetőinek, hogy első kézből értesüljenek a világban zajló legfontosabb makrogazdasági és pénzügyi folyamatokról, amelyek befolyásolhatják a monetáris politikát és ezen keresztül az árfolyamokat. A részletes program és regisztráció a befektetői klub oldalán érhető el.
Annyi minden történt az elmúlt egy hónapban a globális és a hazai gazdaságban, hogy számba venni is nehéz. Pedig holnap a Magyar Nemzeti Banknak ezt kell tennie, hiszen dönteni fog az alapkamatról. A piaci szakértők között teljes az egyetértés, hogy az irányadó ráta változatlan marad, ám a bizonytalanságra jellemző, hogy már az év hátralévő részére vonatkozó várakozások is erősen széttartóak.
Óriásit emelkedtek a tőzsdék a múlt héten, miután Trump kezd visszatáncolni a kereskedelmi háborúból és már a Fed elnökét sem szeretné kirúgni, bár azért nem bánná, ha kamatot csökkentene. Érdekesség, de a dollár mégsem tudott jó hetet produkálni, de a forintban már talán látszanak a fordulat jelei. A magyar tőzsde csúcson van, az OTP-nél pedig történelmi eseményeknek lehettünk tanúi.
A mostani hét viszont talán még izgalmasabbnak ígérkezik. Kiderül mekkora lyukat ütött Trump az amerikai költségvetésben, de az amerikai első negyedéves GDP elárulja mekkora ütést kapott a bivalyerősnek hitt amerikai fogyasztó. Eközben nagy figyelem kíséri az európai növekedési és inflációs adatokat. Magyar szempontból a kamatdöntés az, amire a befektetők figyelni fognak.
Az elmúlt hónapokban nagyot fordult a helyzet az USA-ban és Európában is. Elképzelhető, hogy a kereskedelmi háborúból végül Európa jön ki nyertesen, miközben a két gazdaság növekedési és inflációs pályái is teljesen eltérőek lehetnek. Egy ilyen helyzetben az EKB és a Fed monetáris politikája nagyon különböző utat járhat be, ennek pedig a dollárárfolyamra, de még a részvény- és kötvénybefektetésekre is érdemi hatásai lehetnek.
Az európai vezetők és az EKB döntéshozói régóta tervezgetik egy digitális jegybankpénz kereteit, amely elektronikus formájú készpénzként funkcionálhat. A digitális euró alternatívát kíván jelenteni a nagyrészt amerikai kártyatársaságok és más fizetési cégek által dominált elektronikus fizetési piacon, ami különösen fontos lehet a vámháború és a globális kereskedelmi viszonyok átrendeződése miatt. Mindeközben egy piaci gyökerű, de az EKB és Brüsszel támogatását is élvező európai mobilfizetési platform is hasonló célok mentén terjeszkedik: a Wero már Németországban, Franciaországban és Belgiumban is elérhető. A fizetési piac legfontosabb trendjeiről május 27-ei Financial IT konferenciánkon is szó lesz, érdemes eljönni!
Az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja, Gediminas Simkus szerint az Európai Központi Banknak tovább kell csökkentenie a kamatokat, mivel az amerikai vámok a gazdasági növekedést fékezik és az infláció továbbra is lassul, írja a Bloomberg.
Varga Mihály, az MNB elnöke szerint az elmúlt időszakban a fokozódó geopolitikai feszültségek növelték a globális kockázatokat. A gyorsan változó környezet és az inflációs pályát övező kockázatok továbbra is fegyelmezett és türelmes monetáris politikát indokolnak.
Az IMF a kamatok csökkentésére ösztönzi az ázsiai országokat és azt mondja, hogy hagyják leértékelődni a devizájukat, mert ez segíthet tompítani a sokkokat. Az IMF véleménye szerint az országok fundamentumai sokkal jobbak, mint az ázsiai válság idején voltak.
Elgondolkodtató adatok a szupergazdagokról.
Warren Buffett átadja a stafétabotot.
Nemzetbiztonsági aggályokat vet fel a döntés.
Földhöz szögezték a "madarakat".
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.